Inspirujący plan dnia urodzin Twojego dziecka.

Rodzinne święta, uroczystości czy rocznice wymagają specjalnego odznaczenia w kalendarzu, przygotowań i wyjątkowej celebracji. Czasami ta presja spędza domownikom odpowiedzialnym za ich organizację (najczęściej Mamom) sen z powiek, ale ja wierzę, że dobrze zaplanowane i zorganizowane przyjecie – nie będzie obciążeniem dla Mamy, lecz przyjemnością!

Urodziny dziecka nie są oczywiście wyjątkiem. Z swojego dzieciństwa bardzo miło wspominam swój dzień urodzin i to jak był obchodzony, czyli: goście, prezenty, pyszne jedzenie… Czułam się naprawdę wyjątkowa, co w dalszej persepektywie budowało moje poczucie własnej wartości, miłości do siebie i do swoich bliskich oraz „ładowało baterie” na cały następny rok mojego życia dając przyjemne wspomnienia. Też chciałabym taką przyjemność sprawić swoim dzieciom! Dlatego na drugie urodziny mojego pierwszego synka (kiedy mi się wydaję, że jest naprawdę świadomy) stworzyłam konkretny plan!

Główny cel tego przyjęcia to: sprawić radość, obdarować miłością, uhonorować wyjątkową datę dla całej rodziny.

Lista kwestii do przemyślenia:

 1. Lista gości
 2. Lista prezentów
 3. Zaproszenia
 4. Zdrowe menu
 5. Rozrywki dla dzieci
 6. Rozrywki dla dorosłych
 7. Dekoracje
 8. Wyjątkowy prezent
 • 1. Lista gości

Określąc listę gości, zwracając uwagę na naszego dziecka wiek i zainteresowania ustalamy jaki rodzaj imprezy to ma być: dziecięce święto, spotkanie rodzinne, spotkanie przyjaciół, wspólne wyjście np. do  teatru czy kina, czy jeszcze coś innego. Oczywiście ilość zaproszonych gości i pomysłów musi być adekwatna do Twoich możliwości fizycznych, finansowych i emocjonalnych. Ważne, żebyś się nie przemęczyła i nie naraziła siebie na zbyt duży stres, ponieważ – wierzcie mi – dziecko to wychwyci i również nie będzie czuło się szczęściwie i komfortowo.

 

2. Lista prezentów

Jako rodzice dobrze wiemy, co nasze dziecko chciałoby dostać, jego obecne zainteresowania, pasje. Tworząc taką listę, ułatwiamy życie zarówno sobie, jak i gościom. W ten sposób można również uniknąć niepotrzebnych rzeczy w domu, dużej ilości słodyczy (np. prosząc o przynoszenie owoców zamiast czekoladki), zaoszczędzić własne pieniądze i podwójnie uradować naszą pociechę. Taką listę można dołączyć do zaproszenia, czy też ustalić prezenty indywidualnie z gośćmi.

Z moim dwulatkiem jeszcze ciężko się dogadać, ale ja wiem co mu potrzeba. Oto nasza lista:

- Czapka jesienna i rękawiczki

- ksiązka o traktorach lub rybach

- książki „Na ulicy Czereśniowej”

- ciastolina

- płyn do kąpieli Veleda

- zjeżdżalnia do naszego mini-ogródka

- owcza skóra z Ikea

- abonament na basenu czy na inne fajne zajecia rozwojowe

3. Zaproszenia

Jakichkolwiek sklepowych zaproszeń byśmy nie kupili, to i tak najatrakcyjniej wyglądają te własnoręcznie zrobione, a najlepiej razem z dzieckiem. Najprostrze są z odbitką dłoni czy stópki dziecka z wstążeczką i podpisem dziecięcym. Oto parę inspiracji:

4. Zdrowe menu.                                                                                                                                     Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko zdrowo się odżywiało, to również jego przyjęcie urodzinowe powinno być zdrowe, co – wierzcie mi – jest naprawde możliwe. Również, a może zwłaszcza, jeśli zaproszone są inne małe dzieci. Dobre będą zdrowe domowej roboty cukierki z owoców suszonych i orzechów, ciasteczka owsiane itp. Przykładowy tort urodzinowy.

 • 1000540_491840840885407_339927835_n
 • fotki z pulpitu6Dużo inspirujących pomysłów znajdzie się na blogu ammniam.pl Dla dorosłych – zdrowe pizzy i sałatki. Jeśzcze raz powtarzam: naprawdę ważne jest, żeby mama się nie przemęczyła, przygotowując te wszystkie przekąski.
 • 5. Rozrywka dla dzieci                                                                                                                       Oczywiście, że dzieci potrafią same się sobą zająć. Ale to, to one mają na co dzień. Dlatego w czasie przyjęcia urodzinowego fajnie jest zorganizować zabawę, kiedy wyjątkowo  spotyka się wieksza ilość dzieciaków. Konkursy, wyścigi, tor przeszkód, zajęcia twórcze, tańce, szukanie skarbu – to można  nawet powierzyć starszemu dziecku, czy kuzynce. Tradycyjne śpiewanie piosenek, teatrzyk, granie na instrumentach spodobaja się też i dorosłym. Będzie to wymagało to oczywiście od Ciebie trochę czasu i kreatywności.                                                                                                                                               Przykłady:
 • - zajęcia twórcze

- przebieranie się w różne stroje

 • - dyskoteka dziecięca…
 • Mam świetną listę „100 najlepszych zajęć dla dziecka”, gdzie można znaleźć idealny pomysł do każdej sytuacji.ідэі1
 • 6. Rozrywki dla dorosłych

 

Czy dorosłych też trzeba organizować? Nie obowiązkowo, ale można wykorzystać fakt że większa grupa ludzi będzie przebywała razem i sprawić, żeby ten czas upłynał przyjemniej, ciekawiej i owocniej. Wspólne gotowanie, oglądanie zdjęć, zrobienia czegoś dla dzieci… a może właśnie ten teatrzyk? Czy inna niespodzianka.

 

7. Dekoracje

 

Balony, girlandy, kwiaty, porządek w domu, a może tipi? Wszystko to na pewno zapewni wyjatkową uroczystą atmosferę, razem z muzyką oraz Twoim ciepłem.Rmyk4kXAmy4

 • 8. Wyjątkowy prezent

Prezent od rodziców. Jeżeli potrzebne prezenty-rzeczy-zabawki rozdzielone zostały pomiędzy gości, babcie i rodziców chrzesnych, to rodzice mogą poszaleć i podarować swojemu dziecku coś naprawdę wyjątkowego, jak np. wspólne wyjście w świat J. Nawet dwulatek bardziej będzie się cieszył z muzyki, przedstawienia, spaceru w ciekawym miejscu, zwiedzaniem zoo czy z kąpieli  w basenie!

Urodziny dziecka – to nie jest jedynie święto dziecka, również rodzice mają swoją okazję do świętowania. Jest to w końcu dla nich rocznica podjęcia najważniejszej roli swojego życia. Mama w ten dzień przeżyła niewiarygodną transformację, odczuła radość, której jeszcze nie nigdy w życiu nie odczuwała. Tata uświadomił sobie, że jest ojcem i spoczywa na nim teraz  ważną odpowiedzialność za dziecko. Ktoś stał się starszym bratem, czy siostrą, ktoś babcią czy dziadkiem – pogratulujmy im tego wydarzenia. Obdarujcie miłością swojego męża, obejrzyjcie pierwsze zdjęcia po porodzie, przypomnijcie sobie jeszcze raz ten niezapomnialny moment i wzruszcie się razem z radości.

 

 

Można podzielić się ze znajomymi!

Leave a Reply