Jak czytać z dzieckiem? Prawa małego czytelnika.

 

london 238

Kiedy zacząć?

Rekomendacje czytania dziecku książek od poczęcia słyszymy tu i tam. Wiadomo, że czytamy swoim dzieciom w miarę naszych możliwości i staramy się tym samym wspierać ich rozwój.

Tak i ja, jako aktywna zainteresowana mama, zaczęłam coś tam czytać na głos swojemu maluszkowi brzuszku. Nie długo to trwało, bo jednak okazało się to zbyt nudnym zajęciem dla mnie. Lepiej mi szło śpiewanie :) Uświadomiłam też sobie, że najkorzystniejsze dla rozwoju mojego dziecka będzie to, że mama sama będzie się rozwijała, czytała mądrą i pozytywną literaturę, dowiadywała się nowych ciekawych rzeczy i podnosiła swój poziom inteligencji.

Ok, dziecko się urodziło i czytamy!!!

Ale kiedy? Przecież jemy i śpimy, mama też śpi :)

Tak około 3 m-ca wyciągamy dziecięce książeczki, najlepiej z wierszykami, piosenkami, wyliczankami i czytamy! Tak zaczynamy naszą przygodę z czytaniem.

Reguły dziecięcego czytania.

Czytam mojemu synkowi codziennie już od trzech lat. Czego się w tym czasie nauczyłam? Okazuje się, że pewne rzeczy wcale nie są takie oczywiste. Doszłam do paru wniosków, a może raczej ‚praw’ małego czytelnika, którymi chciałabym się z Wami podzielić.

1. Prawo nie czytać

Tak po prostu. Czy czytać bardzo krótko, czy tylko oglądać obrazki. Nie można zmuszać dziecka do czytania i każdy to wie.

2. Prawo przeskakiwać strony.

Bo jest strasznie ciekawe, co jest na następnej! Albo ta ma za długi tekst i już się nudzi.

3. Prawo nie doczytać książkę.

I doczytać później, albo też już nigdy do niej nie wrócić. Na pewno dziecko ma swoje własne powody i naprawdę powinniśmy raczej podążać za jego zainteresowaniami, niż zmuszać go do dokańczania czegoś na co nie ma ochoty, tak ‚dla zasady’.

4. Prawo czytać wielokrotnie to samo.

Uff, każdy rodzic chyba to przerabiał. Już znam na pamięć parę takich tekstów. Nawet dobrze, bo ćwiczę swoją pamięć, a dziecko swoją!

5. Prawo czytać wszystko co jest dookoła.

Kiedy nie ma książki pod ręką, czytamy to co dookoła. Reklamy, ogłoszenia, ulotki, gazetki…

6. Prawo wstawiać swoją osobowość w opowieści.

Dzieci lubią być aktywną uczestnikiem tego co się dzieje dookoła, nawet jeśli jest to bajka rozgrywająca się w naszej wyobraźni. Ulubieni bohaterowie szybko stają  się największymi przyjaciółmi i dlaczego nie pobawić się razem, w jednej bajce?

7. Prawo czytać wszędzie gdzie się chce.

Siedząc na nocniku, w autobusie, w Kościele, bo właśnie ma ochotę.

8. Prawo przerywać czytającemu.

Dziecko ma pytania na temat historii, czy może myśli w ogóle o czymś innym, chce coś ważnego powiedzieć. Niech czytanie nie kojarzy się z rygorem skupienia i koncentracji a przyjemnością.

9. Prawo czytać na głos.

A najlepiej jeszcze śpiewając i tańcząc :)

10. Prawo milczeć o przeczytanym.

Są pewne rzeczy, których nie musimy tłumaczyć, warto zostawić pewne zagadnienia do osobistego przemyślenia. Zadając za dużo pytań, tłumacząc bez przerwy to co jest napisane, przerywamy unikalny proces myślenia w główce naszego bobasa, nie dajemy mu możliwości dojść samemu do pewnych rzeczy. Przypomnijmy sobie o tym, jak następny raz tak mocno nam będzie się chciało coś od razu wytłumaczyć.

 

Czy zgadzacie się z moimi obserwacjami? Dodajcie Wasze prawa/zasady/rady, jeśli okazały się u Was skuteczne, a nie znalazły się na mojej liście!

 

 

 

 

Można podzielić się ze znajomymi!

One Response

  1. Lidka
    Lidka at · · Reply

    Zgadzam się z Twoimi obserwacjami. Ja zaczęłam czytać swojemu synkowi gdy miał ok. 1 roku w ramach próby jego wyciszenia, bo był bardzo energiczny i pobudliwy. Po jakimś czasie zakończyło się to sukcesem , bo mały mógł słuchać książek godzinami w ciszy i w skupieniu. Gdy miał 2,5 roku czytałam mu już kilkostronicowe wiersze( np. ” Powrót taty”) z mała ilością rysunków.
    Dziś ma 6 lat i nadal kocha czytanie- nie zaśnie bez choćby krótkiego fragmentu bajki, czy opowiastki o zwierzętach lub krótkiej informacji o dinozaurach. A książki są dla niego jednym z najlepszych prezentów.
    Czytajcie swoim dzieciom , bo naprawdę warto!!!!!

Leave a Reply