Moi nauczyciele

Pierwszą moją nauczycielką w świecie położnictwa była wybitna lekarz położnik-ginekolog na Białorusi, Userdina Ludmila Sergejewna, która przez 20 lat była głównym lekarzem na  porodówce. Jako pierwsza wprowadziła wykorzystywanie wody w łagodzeniu bólu, postawiła wanny na sali porodowej, miała maksymalnie naturalne podejście do porodu, na tyle ile to  było możliwe w radzieckich warunkach. Przekazała mi praktyczną i teoretyczną wiedzę położniczą, doświadczenie i zapał do pomocy kobietom przy porodzie.  Jako pierwsza osoba powiedziała mi o Michelu Odencie i dzięki niej już na studiach miałam możliwość całkowicie zmienić swoje myślenie o położnictwie na przekór temu, które panowało i wciąż panuje na białoruskich porodówkach.

IMG_0369

Adam i Wanda Ekielscy – tacy polskie Searsowie. Jeszcze 25 lat temu zaczęli aktywnie działać na rzecz porodów naturalnych prowadząc Szkołę Rodzenia. Mają siedmioro dzieci, sześcioro z nich urodzonych było w domu.

W 2013 roku otworzyli pierwszy w Polsce samodzielny prywatny Dom Narodzin.

http://www.dom-narodzin.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=83&Itemid=186

Trzykrotnie brałam udział (dwa razy razem z moim mężem) w ich kursie na instruktora Szkoły Naturalnego Rodzenia na Białorusi. Po przeszkoleniu u Adama i Wandy, razem z mężem prowadzimy raz w roku kurs szkoły rodzenia na Białorusi w moim rodzinnym mieście, gdzie  wiedza o naturalnym porodzie jest jeszcze bardzo ograniczona.

Midwifery Today – magazyn niezależnych położnych i organizacja działaląca na rzecz edukacji w sferze naturalnych porodów. Brałam udział w ich  konferencjach w Rosji, gdzie występowały największe  autorytety  położnictwa z  całego świata.

london 417

Michel Odent – światowy autorytet ginekologii i położnictwa. Niezwykle mądry i doświadczony lekarz. Jest chyba najsłynniejszym promotorem porodów naturalnych na świecie.

Miałam zaszczyt brać udział w prowadzonym przez niego intensywnym kursie na doulę – „Paramana Doula Course”

london 418

Liliana Lammers – pierwsza doula w UK. Pracuje razem z Michelem Odentem już od 20 lat. Jest niesamowitą Kobietą i najspokojniejszą doulą jaką znam.

IMG_5028

Henryk – mój najmłodszy nauczyciel. I tutaj każda Mama mnie zrozumie…

Można podzielić się ze znajomymi!

One Response

  1. Olga
    Olga at · · Reply

    Bije pozytywną energią i mądrością z tej strony. Pozdrawiam seredcznie i cieszę się, że tu trafiłam.

Leave a Reply