ŻYCIE BEZ ZABAWEK? Czy tak się da?

Życie bez zabawek – brzmi smutno dosyć prawda? Ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie! Bardzo mnie zafascynował eksperyment, który sprawdziło w praktyce wiele przedszkoli w Niemczech. Wynik okazał się bardzo pozytywny: dzieci mniej się kłóciły i nudziły, a więcej ze sobą współpracowały.

Okazało się, że przebywając w przestrzeni bez oczywistych zabawek dzieci, wbrew oczekiwaniom dorosłych, stały się bardziej aktywne, miały nowe pomysły do zabawy i zaskakiwały swoją kreatywnością. Po prostu włączyły fantazję i jako zabawek używały najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku, jakie tylko mogły znaleźć wokół siebie. Stół, krzesła, poduszki, łyżki, zakrętki, zmywaki stały się bardzo ważnymi przyborami dla zabawy. I co najważniejsze – wyrosła wartość partnera, dzieci stały się bardzo ważne jeden dla drugiego.

W kilku bawarskich katolickich przedszkolach przeprowadzono akcję pt. „Zabawki wyjechały na wakacje”. W niektórych grupach „wakacje dla zabawek” trwały nawet przez 3 miesiące. Rodzice, jak można było się tego spodziewać, przyjęli ten pomysł raczej sceptycznie. Opiekunki w przedszkolach gdzie przeprowadzano eksperyment, zauważyły zgodnie, że podczas „wakacji zabawek” dzieci zaczeły wykazywać większe zainteresowanie sobą nawzajem, relacje między nimi stawały się mocniejsze i głębsze, a dzieci wyraźnie zaczęły się czuć w grupie bardziej komfortowo. Również bardzo pozytywnie wpłyneło to na rozwój mowy, co zaobserwowali z kolei rodzice.

Po eksperemencie zapytano dzieci, czego najbardziej im brakowało. Najczęściej mówiły o klockach Lego i lalkach, z czego można wysnuć wniosek, że to właśnie tych zabawek dzieci potrzebują najbardziej do rozwoju. Ale na nudę nie poskarżyło się ani jedno dziecko!

Przychodzą mi na myśl też „leśne szkoły i przedszkola” gdzie dzieci bawią się na łonie natury patyczkami, kamieniami, kasztanami, szyszkami itp prostymi rzeczami – i się nie skarżą.

No właśnie, po to żeby się bawić, dzieci nie potrzebują specjalnych przedmiotów, wszystko co jest im do zabawy potrzebne – mają już w sobie!

 

Henio swoje zabawki wysyła na wakacje latem a niedawno była maleńka próba i zabawki wyjechały na weekend do babci!

 

 

Można podzielić się ze znajomymi!

4 Responses

 1. Bartek
  Bartek at · · Reply

  Uwielbiam ten filmik!

 2. Lidia
  Lidia at · · Reply

  Jak zwykle cudownie :D

 3. Aga
  Aga at · · Reply

  Ale czad! Filmik boski…rewelacyjne pieski…;)

 4. aga
  aga at · · Reply

  http://www.przedszkolepwsz.pl/187-zabawki-wyjechaly-na-wakacje

  U nas było tak miesiąc – i było fantastycznie!! Chcemy (My, Rodzice i My – Dzieci) jeszcze!!

Leave a Reply